/Files/images/jj.JPG

МОЗ України: рекомендації зі здорового харчування

«Харчування – один з ключових факторів попередження низки хронічних захворювань. В той же час, це і фактор ризику, бо завжди залишається свідомим вибором кожної окремої людини». 13 грудня Міністерство охорони здоров’я разом із Центром громадського здоров’я та експертами-дієтологами презентували національні рекомендації зі здорового харчування та визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону людини. У рамках заходу експерти назвали перелік необхідних організму продуктів та рекомендований розмір порцій, розроблених на основі найкращих практик провідних країн світу та офіційно схвалених МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України. До складу рекомендованих продуктів увійшли сезонні овочі та фрукти, звичні та доступні молочні та кисломолочні продукти, різні види риби та м’яса. За структурою – це сім рекомендацій щодо здорового харчування дорослих і дітей старше 2 років, які допоможуть скласти власний збалансований раціон із корисних харчових продуктів і напоїв.

/Files/images/Здорове харчування_тар.jpg

З ВЕРЕСНЯ 2019 РОКУ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ВВЕДЕНА В ДІЮ СИСТЕМА НАССР

/Files/images/00/unnamed (2).jpg

HACCP (англ. Hazard Analysis and Critical Control Point) — система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок. Система НАССР є науково обґрунтованою, що дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації й контролю небезпечних чинників.

Що дає впровадження НАССР?

Впровадження системи НАССР в закладі дошкільної освіти – є гарантом якості харчування дітей. НАССР в закладі дошкільної освіти –це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у них немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація ЗДО розробила, впровадила і постійно підтримує принципи системи HACCP.

Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів:

* В обов'язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ЗДО для приготування їжі для дітей;

* Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;

* Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни:

* Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення кухні;

* Особиста гігієна персоналу;

* Правильне прибирання відходів і сміття;

* Відсутність комах;

* Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;

* Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів.

Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів до комори і до моменту подачі готової страви. Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання.

/Files/images/anime-linii-148.gif

Основні нормативні документи, які регламентують організацію харчування в ЗДО

ЗАКOН УКРАЇНИ ''Про дошкільну освіту''

ЗАКOН УКРАЇНИ ''Про дитяче харчування''

ЗАКOН УКРАЇНИ ''Про безпечність та якість харчових продуктів''

На виконання ст.20, 21 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 №590 "Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)" із змінами, з метою забезпечення безпеки харчової продукції, продуктів харчування та ефективного функціонування системи НАССР у закладі дошкільної освіти з 20.09.2019 року введено в дію постійно діючі процедури, засновані на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)

Постанова КМУ від 26.08.2002 №1243 ''Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів''

Cпільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 N 298/227 ''Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах '' (iз змінами, внесеними згідно з наказом N 202/165 від 26.02.2013

Спільний наказ МОЗ та МОН України від 15.08.2006 №620/563 «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах»

Постанова Кабінету міністрів України від 24.03.2021 №305 (із змінами і доповненнями внесеними постановами КМУ від 28.07.2021 №786, від 18.08.2021 №871) "Про затвердження порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку"

/Files/images/anime-linii-148.gif

ХАРЧУВАННЯ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ СКЛАДАЄТЬСЯ З:

• відпрацювання режима і графіка харчування дітей (затверджений завідувачем ЗДО, розміщений на стенді біля харчоблоку та в інформаційних точках групових приміщень);
• визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини, приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню-розкладки, приготування страв, проведення видачі готових страв;
• забезпечення певних вихованців дієтичним харчуванням;
• ведення обліку (бракеражу, сирої та готової продукції);
• ведення обліку оплати за харчування батьками вихованців закладу або особами, які їх замінюють, а також облік дітей, батьки яких користуються певними пільгами при оплаті за харчування, та обліку дітей які отримують безоплатне харчування в закладі;
• ведення відповідної документації щодо напрямку діяльності всіма категоріями працівників, які приймають участь в організації харчування в ЗДО;
• контроль за харчуванням (аналіз виконання норм, своєчасність оплати, дотримання санітарно-гігієнічних вимог та ін.);
• інформування батьків про організацію харчування дітей в ЗДО.

/Files/images/00/unnamed (1).jpg

Харчування є одним з найважливіших факторів, що визначає здоров'я дітей, сприяє профілактиці захворювань, підвищенню працездатності та успішності, фізичному і розумовому розвитку, створює умови для адаптації підростаючого покоління до навколишнього середовища. Правильно організоване харчування забезпечує організм всіма необхідними йому харчовими речовинами (білками, жирами, вуглеводами, вітамінами і мінеральними солями). Основним принципом харчування дошкільнят є максимальна різноманітність харчових раціонів, яке досягається шляхом використання достатнього асортименту продуктів і різних способів обробки.
У закладі дошкільної освіти організовано збалансоване харчування відповідно до натуральних норм. У повсякденний раціон включені основні групи продуктів: м'ясо, риба, молоко, яйця, овочі, цукор, хліб, крупи та інші.
У закладі дошкільної освіти є технологічні картки приготування страв, примірне чотиритижневе меню. Готова продукція відпускається з кухні за графіком. Режим харчування в кожній віковій групі організовано відповідно до вимог.

/Files/images/stock-illustration-9538872-exclamation-symbol-cartoon-style.jpg Вартість харчування дітей з 01.01.2022

Відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.11.2021 року №928 "Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти м.Харкова у 2022 році" вартість харчування дітей у ЗДО становить:

- вікова група від 1-го до 3-х років 35,00 грн. (із розрахунку:14,00 грн. - бюджетні кошти та 21,00 грн. - батьківська плата).

- вікова група від 3-х до 6-ти (7-ми) років - 40 грн. (із розрахунку 16,00 бюджетні кошти та 24,00 батьківська плата)

/Files/images/anime-linii-148.gif

/Files/images/stock-illustration-9538872-exclamation-symbol-cartoon-style.jpg До уваги батьків!

Пільги на харчування:

На підставі Наказу Міністерства освіти і науки № 667 від 21.11.2002 р. пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:

- Діти з малозабезпечених сімей;

- Діти-сироти ( під опікою);-

- Діти з багатодітних сімей;

- Діти-інваліди;

- Діти, що мають статус внутрішньо переміщеної особи.

Для оформлення пільги на харчування необхідно надати наступні документи:

Діти з малозабезпечених сімей (безкоштовне харчування):

- Довідка з Управління праці та соціального захисту населення (оригінал) - 1 шт. (поновлюється 1 раз у півроку)
- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.
- Довідка про склад сім`ї - 1 шт.

Діти-сироти (під опікою) (безкоштовне харчування):

- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.
- Ксерокопія рішення суду про опікунство - 1 шт.
- Довідка про склад сім`ї

Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років) (оплата за харчування 50 %):

- Ксерокопія свідоцтв про народження всіх дітей - по 1 шт.
- Ксерокопія посвідчення багатодітної сім`ї - 1 шт.
- Довідка про склад сім`ї

Діти учасників бойових дій в АТО:

- Довідка про участь особи в АТО;
- посвідчення учасника бойових дій;
- свідоцтво про народження дитини;

Діти-інваліди:

- медичний висновок або посвідчення на дитину інваліда;
- копія свідоцтва про народження дитини.

Діти, що мають статус внутрішньо переміщеної особи:

- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, (видається в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району ХМР);

- свідоцтво про народження дитини (копія);

- заява батьків.

/Files/images/anime-linii-148.gif

Організація дієтичного харчування дітей у закладі дошкільної освіти

Дієтичне харчування призначає лікар-педіатр дітям:

  • які часто і тривало хворіють;
  • які мають хронічні захворювання;
  • у яких були захворювання або порушення функції шлунково-кишкового тракту: гастрити; дискінезії жовчовивідних шляхів; холецистити; панкреатити; ентероколіти тощо;
  • із захворюваннями нирок чи ендокринної системи.
Дієтичне харчування для дітей у ЗДО організовують відповідно до наданої батьками дитини довідки з призначенням дієтичного харчування від лікаря-педіатра. На підставі наданої батьками довідки медична сестра складає список дітей, які потребують дієтичного харчування. Також медична сестра контролює систематичність приготування дієтичних став на харчоблоці.

/Files/images/anime-linii-148.gif

Створення умов для харчування дітей

/Files/images/Слайд2.JPG/Files/images/Слайд3.JPG
/Files/images/Слайд4.JPG/Files/images/Слайд5.JPG
/Files/images/Слайд6.JPG/Files/images/Слайд7.JPG
/Files/images/Слайд8.JPG/Files/images/Організація харчування в ЗДО №400.jpg

Рекомендації, поради, консультації батькам

Харчування дитини в закладі дошкільної освіти і в родині повинно поєднуватися. З цією метою в кожній групі вивішується меню.

Для збереження апетиту не рекомендується годувати дитину вдома вранці, перед відвідуванням закладу дошкільної освіти. Винятком можуть бути яблуко, морква, овочевий сік у кількості 50-100 г.
Кiлькiсть переглядiв: 1416